Frajera nakopať do zadku! Ale čo so systémom?

Autor: Ľudmila Kolesárová | 8.6.2011 o 8:53 | (upravené 18.7.2011 o 23:31) Karma článku: 23,92 | Prečítané:  15860x

Niekedy mi padá sánka, nad tým čo dokáže civilizovaná spoločnosť.  Ako dokáže zo slušného a láskavého človeka, dieťaťa vyprodukovať bezdomovca. Ako dokáže ublížiť len pre zisk. V tomto ostanem utopistom a nikdy sa s tým nezmierim.

Hana je to skromná a slušná žena z malej dediny. Žije sama s ťažko postihnutou Emkou. Sotva vyžijú, ale žijú v láske.Kreslia, pečú, učia sa... Ema má mamu. Mama má Emu.

Zjavil sa Fero.  Prečo by Hana nemala uveriť, že aj ona raz môže byť šťastná? Po roku a pol Fero zobral pôžičku. Na výmenu okien na jej domčeku.  Keď sa Hana podpisovala na zmluvu ako majiteľka nehnuteľnosti, opýtala sa pracovníčky banky, na čo to je. Tá hnaná plnením plánov, nedajbože dohodou s Ferom, viackrát povedala, že to je len kvôli tomu, aby bolo jasné, že účel pôžičky je rekonštrukcia domu. Dopísala tam: "výmena okien". Prečo by dobrá a jednoduchá Hana nemala veriť vzdelanej pani v peknom kostýme? Na zadnej strane už malé písmená nečítala. Áno, vlastník nehnuteľosti sa zaväzuje splácať ak nespláca dlžník.

Fero odišiel. S ním aj 7000 EUR. Okná nevymenil. A Hane začala chodiť pošta. Nevadí, že Fero sa pohybuje po okolí. Že má dom a sad. Akonáhle nespláca, je to celé Hanin problém. Darmo ona v banke vysvetľuje, že to celé malo byť inak. Po celom živote strávenom v dome po rodičoch, po celoživotnom boji za skromné šťastie chorej dcérky zrejme skončí na ulici. Príspevok 100 Eur mesačne od Anjelov pomáha s živobytím a liekmi, nie so splátkami zlodejovho úveru.

Spolu s právnikmi sa pokúšame zachrániť, čo iní ničia. Medzitým banka postúpila pohľadávku...Vieme, že z právneho hľadiska nemáme veľkú šancu uspieť. Ale ešte je tu to ľudské.  Apelujeme na ženin ťažký osud, na choré dieťa, na Ferov majetok. Vieme, že dohoda je možná. Len stačí chcieť.  Áno,  Hana spravila chybu. To ja viem.  Ale nie podvod. Len chyba. Dobrý človek, ktorý netuší, že niekto môže aj inak ako dobre zmýšľať.

A netuší ani, že systém je nastavený sparťansky: najslabší padajú zo skaly. Nemajú potrebné informácie, nemajú konexie, nemajú široké lakte...chcú len žiť.

Dohoda možná nie je. Každá strana má logické argumenty o zmluve a podpise. Každá strana „chápe síce celú situáciu a je jej ľúto ťažkého osudu pani H."..ale postup je postup. Systém Hanu a Emku asi zomelie.

Pracovníčka banky len splnila šialene nastavený plán (v tom lepšom prípade).

Banka len vymohla to, na čo má právo.

Vymáhač pohľadávok si plní povinnosti.

Exekútor siahne Hane na dom a pre šetrenie času ho predá za "pár šupov".

Mesto si splní povinnosť a dá žene náhradné bývanie - malú chyžku v krízaku.

Ferovi ostane sad aj dom.

A choré dieťatko? Čo tam po ňom...

Všetci si umyjú ruky  ako Pilát. Lebo všetci uznali : „ja nenachádzam žiadnej viny na tomto človeku." A predsa ju ukrižovali.

Tak ja len reku, prosím, aspoň Vy: až raz uvidíte bezdomovca, spomeňte si, že aj on sa možno len nesprávne narodil, chcel slušne žiť a nikto ho nenaučil, ako na to. A tak ho zomlel systém.

 

(HANA na radu našich dobrovoľných právnikov podáva na Fera trestné oznámenie. Netuším, ako to dopadne. Dlh rastie. Listy chodia. Ale nie každý takýto jednoduchý človiečik má šťastie, že natrafí na skupinu ľudí, ktorí sú mu ochotní bezplatne radiť, pomáhať a ťahať ho z problémov. Už som ich pár takých, čo nemali to šťastie, stretla. Na ulici. )

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?