Zachovať práva detí je dôležité. Pre nich to najdôležitejšie.

Autor: Ľudmila Kolesárová | 9.8.2011 o 22:14 | (upravené 10.8.2011 o 7:19) Karma článku: 12,29 | Prečítané:  2547x

Kus srdca mi ostal pri bungalove rovno nad veľkým ohniskom. Keď som včera nechávala syna v tábore, kýval mi statočne a ja som si ešte statočnejšie  vravela: „Nerozrev sa! Nerozrev!"

Večer prišlo z tábora prvé prezváňanie, plač a túžba ísť domov. Kríza. A tak sa ja pokojným hlasom nedajúc najavo, že sa o chvíľu v depke tiež hodím do perín  pýtam:" a ako tam je?" on zajakávajúc sa: "dobre mami"  ja: "a kamaráti?" " Sú fajn". "A čo ste robili?" fňukajúc: "no hrali sa". A zase búúúú. On  na celú izbu.. ja zatiaľ len  inkognito vo vnútri duše. Potom pár viet, láska, kľud a spánok.

Včera  večer ale jeho detská izba prázdna neostala. Spali v nej dve dievčatká, ktorým som ponúkla  nocľah. Ráno išli do tábora, ktorý dostal  DOBRÝ ANJEL do daru - pre deti z rodín, kde má niekto rakovinu. Ich braček ju má. Nikam nechodievajú. Mamka trávi čas na onkológii a keďže tak prišli o celý jeden príjem, otec pracuje čo to dá. Ten ich aj doviezol.  Sadli sme na terasu a rozprával... Aké to je v tej nemocnici ťažké.  Nepomôžu ani farebné steny, ani herňa. Mesiace trávené v cudzej posteli, štyri steny... personál neraz vyčerpaný namáhavou prácou a podmienkami, v akých musí pracovať, málo informácií o závažných veciach, málo financií na boj o zdravie, neistota, strach... K tomu injekcie, závrate, bolesť...

Jediné, čo vtedy dieťaťu za niečo stojí, je prítomnosť rodiča - zväčša mamky. Tá fúka rany, pomáha prekonať strach, objíma...

Môj malý je  pár dní v tábore. A predsa mu je smutno.

Ako je asi deťom v nemocnici?

Chválabohu, vo väčšine prípadov tam už rodič môže byť s dieťaťom. Aj keď to nie je úplne samozrejmé:-( Ale ako to dokáže rodinu vyčerpať. Dobrí anjeli pomáhajú. Ale tieto rodiny potrebujú pomoci viac. Od štátu, nemocníc a ľudí v nich.

Lebo dobre po takých rozhovoroch viem, že je ešte DLHÁ CESTA k naplneniu ich sna: Aby sa raz  všetky body ch a r t y   p r á v   hospitalizovaných detí stali neoddeliteľnou súčasťou NÁŠHO ZDRAVOTNÍCTVA.

Snívam tento sen s nimi. S rodičmi ťažko chorých detí, ktorých pri svojej práci denne stretávam.


Charta práv hospitalizovaných detí

1. Deti majú byť prijímané do nemocnice iba vtedy, ak starostlivosť, ktorá sa vyžaduje im nemôže byť rovnako dobre poskytnutá doma alebo pri dennej hospitalizácii.

2. Deti v nemocnici majú vždy právo mať u seba svojich rodičov alebo ich zástupcu.

3. Ubytovanie by malo byť poskytované všetkým rodičom a tí by mali byť podporovaní v tom, aby ho prijali. Pre rodičov by to nemalo znamenať finančnú záťaž a nemali by trpieť stratou zárobku. Aby sa rodičia mohli podieľať na opatere svojho dieťaťa, mala by byť podporovaná ich aktívna účasť.

4. Deti i rodičia majú právo byť informovaní spôsobom zodpovedajúcim ich veku a úrovni chápania. Mali by byť prijaté opatrenia na zmiernenie fyzického a emočného šoku.

5. Rodičia majú právo na informačnú účasť pri všetkých rozhodnutiach týkajúcich sa starostlivosti o ich deti. Každé dieťa má byť chránené pred zbytočnou liečbou a výskumom.

6. Deti majú byť ošetrované spolu s deťmi, s ktorými majú rovnaké vývojové záujmy a nemajú byť prijímané na oddelenia dospelých.

7. Deti majú mať všetky podmienky na hry a oddych, na vyučovanie vhodné ich veku a stavu a majú byť v prostredí nábytkom účelne zariadenom a stimulujúcom, ktoré má byť zostavené v súlade s ich potrebami.

8. O deti sa má starať personál, ktorého vzdelanie a skúsenosti ho predurčujú reagovať na fyzické, emočné a vývojové požiadavky detí a ich rodín.

9. Kontinuita opatery by mala byť zabezpečené tímom starajúcim sa o deti.

10. S deťmi sa má zaobchádzať s taktom a porozumením a ich súkromie má byť rešpektované.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?