Hanbím sa za nich. Sú všade okolo nás.

Autor: Ľudmila Kolesárová | 23.8.2011 o 8:36 | (upravené 25.8.2011 o 22:23) Karma článku: 22,14 | Prečítané:  13425x

Možno sa Vám to bude zdať šokujúce, možno to s Vami ani nehne. Mne sa to zdá smutné.  Nemusíte poznať môj blog Frajera  nakopať do zadku, ale čo so systémom? ( Kto chce, môže si ho prečítať, 5 dní bol  Top ) Toto je nezávislé pokračovanie seriálu o ľuďoch, čo zabúdajú byť ľuďmi.

Takže....Hanka (stretla som ju pri mojej práci) žije s postihnutým dieťaťom len z opatrovateľského a nášho príspevku  ... má splácať za bývalého partnera Fera pôžičku 7000 EUR, na ktorú ju on nahovoril. To, že Fero je hajzel je jasná vec. No veľa ľudskej ľahostajnosti a trochu jej jednoduchosti ju aj s dieťaťom pripravia o domov.

Po tom, čo na jej nešťastie každý kašle, mohla ešte podať na Fera trestné oznámenie. Účel pôžičky, do ktorej ju Fero tlačil, bola  rekonštrukcia jej rodičovského domu (výmena okien a zateplenie), kde spolu bývali. Tá  sa neudiala. Fero  skoro všetky peniaze prehral a prehajdákal.

A ako to u nás chodí?

Hanka šla podať trestné oznámenie. Všetko povedala, predložila dokumenty.  O par týždňov prišlo vyrozumenie: Fero nič nespáchal. Dovidenia, pani Hana, hľadajte si nový domov.

Ako k tomu  dospeli?  No veď Fero povedal...Po Hanke totiž vypočuli jeho. A stačilo, že Fero spustil bájky o rekonštrukcii:

capovaA.JPG

A aj preto, že:

capova.JPG

Aké? Do domu aj napriek Hankinmu naliehaniu nevošli. Zvonku mohli vidieť, že dom ma „ríny" (odkvapové rúry), ktoré ale na dome boli už rok predtým, ako Fero zobral pôžiču. Nič viac. Keby sa opýtali Hanky,alebo vošli do domu, zistili by aj toto:

Vodovod? Šachta a prípojka si Fera ani nepamätajú. Boli realizované pred úverom. Videla som doklady z roku 2005.

Kanalizácia ? Materiál bol  zakúpený pred úverom, práce realizoval Hanin švagor. Doklady Hanka nemá. Ale ani Fero.

Krb a komín? Tu sa Ferovi musí uznať, že z 7000 Eur naozaj 580 eur investoval do pece u Hanky. A 80 Eur do zopár nových tehál na komín. Všetko ostatné vrátane väčšiny tehál Hanka mala. Keby sa niekto unúval vojsť do domu, videl by napr.toto:

komin.jpg

 

Rekonštrukcia kúpeľne?

kupelna.jpg

Presne takú kúpeľňu má moja babka už 20 rokov.

„Ríny" - obyčajný pozink - mal dom rok pred čerpaním úveru. Aj tak? Môže byť ich hodnota 6000 Eur?

Ďalší človek si v práci odfajkol vybavenú stránku a bolo. Načo vojsť do domu, či sa hlbšie zamyslieť? Hanka sa dá predsa pohodiť ďalej ako horúci zemiak. Aj s ťažkochorým dieťaťom. Systém je nastavený tak, že každý má manévrovací priestor pre to, aby ju mohol ignorovať. Úroky a penále rastú rýchlym tempom. Čas beží ešte rýchlejšie.

Chudobný človek nikoho nezaujíma. Nezaujímal nikoho z predošlého blogu a ani z tohto. O to horšie je, že  dnešní hrdinovia sú platení aj z Hankinych dani.

Ešte dávno som ako dobrovoľník chodievala do krízových centier pre matky s deťmi. Hanbím sa za každého, kto sa podieľa na tom, že sa tam niektoré z nich ocitli. Hanbím sa za Fera.. bankárku... tých, čo jej stanovujú plány, ktoré tak krkolomne plní...za tých, čo Hanke tentokrát mohli pomôcť. Hanbím sa za ľudí, čo vo svojej práci zabúdajú byť ľuďmi.

(Nikomu nekážem, aby sa Hanou zaoberal vo svojom voľnom čase ako ja. Ale prečo, do kelu, nemôžu svoju prácu v pracovnej dobe robiť poriadne?!)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?