Jeden kilometer v Slovenskom Raji povie o turizme všetko.

Autor: Ľudmila Kolesárová | 30.7.2013 o 10:09 | (upravené 18.4.2014 o 21:54) Karma článku: 17,29 | Prečítané:  4034x

Keď sa opýtate Slováka, na čo je tu najviac hrdý, povie, že na  prírodu. Trefne citujem kamaráta: „človek nemá byť hrdý na nejaké harašenie kriedy a triasu. Má byť hrdý na to, čo dokázal." A ajhľa. Máme tu problém. Obzvlášť, keď dáme tieto dva faktory dohromady. Stačí jeden kilometer cesty v Slovenskom Raji...

Kedysi bolo u nás fajn. Na teraske turisti sušili vibramky, zo záhrad sa ozývala polština aj čeština a večer sa v krčme uzatvárali internacionálne stávky.  Dnes je ticho. A prázdno. Slovenský Raj hoc nádherný, nie je zďaleka turizmom využitý, ako by si zaslúžil. Mohli sme z turizmu žiť. Mladí nemuseli utekať, obce mohli mať ďalšie príjmy a vo svete sa o nás nemuselo hovoriť len ako o zlodejoch uterákov.

Jeden jediný kilometer CESTY vám povie veľa o slovenskom turizme. Ako veľkí malým škodia. Ako Slovák Slovákovi lyžicou hrob kope. Aj ako je tu fajn.

Cieľ cesty: Čingov. Krásne turistické stredisko. Príroda nádherná. Chaty, bufety, skvelé turistické trasy. Človek to tam musí milovať.

P1040772.JPG

P1020163.JPG

Ale ak to miluje, nie je čo riešiť? Práve naopak!

 

Príjazdová cesta.

Veĺký môže kašlať na malého. V tomto prípade Košický samosprávny kraj zvysoka kašle na náš turistický ruch a rozvoj. Na dierach si vždy vodiči odtrhávali nápravy a cyklisti rozbíjali zadky. Po zúfalom volaní o pomoc  došlo nedávno na záplaty. Nápravy ostali, tlmiče odišli. A zadky? Au.

cesta_res.jpg

 

 

Zahataná cesta:

Obec Spišské Tomášovce a miestny podnikateľ majú zvláštny vzťah k podpore turizmu.  Chcela by som veriť, že niekto chce, aby to tu zase ožilo. Že tá súkromná drevenica s kaviarňou, postavená podľa zmluvy na ploche na parkovanie má zmysel. Ale mám veriť človeku, ktorý vyrúbe na malom Čingove 4 eurá /aktualizovane 19.4.2014: 5 EUR!!/ parkovné za nestrážené parkovisko s obitými lavičkami? (vstupné zaplatíte o pár metrov ďalej)

P1040690.JPG

A má tak hlboký vzťah k domácim...k spolužiakom, susedom a ľuďom, čo s ním zamlada chodli Čingov obdivovať:

P1040700.JPG

Neverím. Čo je ale najsmutnejšie? Že to všetko sa deje za podpory obce. Čingov patrí k Spišským Tomášovciam. Stačí sa lepšie poobzerať, možno porovnať so skvelými Hrabušicami a Podleskom a je jasné, že Spišské Tomášovce do svojich priorít Čingov nezahrnuli. Tak s turistickým ruchom kapú peniaze a práca. Ďalší veľký, čo malému škodí. A robí nám hanbu.

 

Tanec na ceste

Kým veľký zlyháva a Slovák Slovákovi lyžicou hrob kope,  malý sa snaží a aj preto Čingov ešte žije a oplatí sa tam prísť. Na salaši a v bufetoch sa najete aj napijete za fajn ceny. Personál je príjemný a vie sa postarať aj o zábavu:

P1040752.JPG

(doplnené: tancuje sa pred Bufetom Čingov Betlehem)

 

3násť ciest.

Na záver kilometrovej cesty prejdete cez rieku Hornád a zistíte, že tých malých, čo nevzdávajú boj je veľa. Možno to nie je náhoda, že počujete hrať skupinu 3násť ciest.

P1040760.JPG

Ľudia si pospevujú Nedvedovcov, decká sa šalia

P1040791.JPG

 

a Vy?

Nadýchnete sa čerstvého vzduchu, povzdychnete nad krásou miesta  a dáte si kofolu. A začnete rozmýšlať, či aj v Slovenskom Raji neplatí, že ak ho milujete, nie je čo riešiť. Práve naopak! Je!  Lebo si zaslúži viac. Tak ako celé Slovensko. Viac turistov, viac starostlivosti, viac života. Veľkí by nám mali prestať robiť hanbu. A Slovák by mal prestať Slovákovi lyžicou hrob kopať.

A raz možno budeme hrdí aj sami na seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?